O stea dispărută prea curând...

Victor Steeman, motociclist profesionist, a murit la vârsta de 22 de ani, după un accident violent în timpul Campionatului Mondial de Supersports 300 (WorldSSP300) din Portugalia, sâmbătă (8 octombrie). Vestea devastatoare a fost confirmată de Federația Internațională de Motociclism marți (11 octombrie).

FIM a declarat că Steeman a suferit răni grave în urma unui incident cu mai mulți piloti care a avut loc la virajul 14 al cursei de campionat din Portugalia. Oficialii curselor au adăugat: „Personalul medical și vehiculele au sosit imediat la fața locului, iar pilotul a fost îngrijit pe pistă și la centrul medical al circuitului înainte de a fi transferat cu elicopterul la Spitalul Faro”.

Din păcate, eforturile depuse de personalul medical al circuitului, mareșalii și personalul spitalului nu au putut obține rezultate, iar Steeman a murit în spital marți (11 octombrie). S-a raportat că Steeman a suferit politraumă și o rănire la cap în urma accidentului. Dacă nu știți, politrauma se referă la o afecțiune în care corpul a suferit leziuni de organ din „evenimente legate de explozie”.

O cursă de as cu o inimă de aur...

A fi o familie de motociclisti vine cu o mulțime de riscuri, ceva de care ei sunt bine conștienți. Cu toate acestea, cel mai rău coșmar al lor s-a transformat în realitate după ce Steeman a fost „implicat într-un accident îngrozitor pe virajul 14 de la Autodromo Internacional do Algarve”.

Familia lui Victor Steeman a lansat o declarație fermă: „Ceva de care ți-a fost întotdeauna teamă ca părinte al unui motociclist sa întâmplat acum. Victorul nostru nu a putut câștiga această ultimă cursă. În ciuda pierderii și durerii insuportabile, suntem extrem de mândri să vă împărtășim că eroul nostru, prin trecerea sa, a reușit să salveze alte cinci persoane donându-i organele.” Da, Victor și-a donat organele pentru a salva alți cinci oameni înainte de a pleca în cele din urmă la locuința cerească.

Familia lui Victor a concluzionat: „Am dori să mulțumim tuturor pentru felul în care ați trăit cu noi în ultimele zile. Ne va fi enorm de dor de Victorul nostru.” În ceea ce privește cariera, motociclistul olandez și-a început cariera în World Supersport 300 cu normă întreagă în 2019 și a mers pentru echipa MTM Kawasaki. În acest sezon, el a obținut patru victorii, cinci podiumuri și trei pole-poziții, făcând, de asemenea, istorie cu cea mai mare pole-position în clasa World Supersport 300 de pe Circuit de Barcelona-Catalunya.

În 2020, Steemna a concurat în campionatul german IDM la clasa 600. Aici, a câștigat ambele curse și a încheiat sezonul pe poziția a cincea. Anul trecut, a revenit la Campionatul Mondial Supersport 300 din 2021.

În Cehia, el și-a asigurat o a doua pole position și a câștigat prima cursă. Cu toate acestea, a încheiat sezonul pe locul zece. Anul acesta, are o șansă sigură să câștige ultima sa cursă, dar, din păcate, a cedat rănilor sale. Deși avea un drum lung înainte, a lăsat mult mai mult în urmă, pe care fanii săi să le prețuiască.