Starul britanic de tenis, Emma Raducanu a fost încoronat ca Personalitatea sportivă a anului BBC 2021 pe 19 decembrie, duminică seara la MediaCityUK, Salford.

Adolescentul britanic a surprins întreaga lume câștigând titlul de Grand Slam după 44 de ani când Virginia Wade a câștigat în anul 1977.

Ea a devenit prima calificată care a câștigat un Grand Slam, chiar dacă nu a câștigat niciun meci în turul WTA obișnuit. În luna septembrie, ea a câștigat US Open.

Tânărul în vârstă de 19 ani a oferit o competiție dură altor legende ale sportului, precum Tom Daley și Tyson Fury, pentru a câștiga trofeul la ceremonia de premiere. Scafandrul Tom Daley a ajuns pe locul doi, iar înotătorul, Adam Peaty, a terminat pe locul trei.

Emma Raducanu a fost încoronată ca Personalitatea Sportului Anului 2021 de la BBC

Clasamentul mondial al lui Răducanu a fost anul acesta pe locul 19, ceea ce reprezintă o creștere exponențială înregistrată de la poziția 343 la începutul anului 2021.

Ea este cea mai tânără jucătoare care a devenit cea mai tânără campioană de Grand Slam, care a fost acordată anterior Mariei Sharapova, în vârstă de 17 ani, în anul 2004, în sud-vestul Londrei. Premiul Personalitatea sportivă a anului 2021 a fost acordat de Gary Lineker, Clare Balding, Gabby Logan și Alex Scott.

Răducanu a spus: „Este o onoare doar să fiu printre acești nominalizați. A câștiga este destul de uimitor. Energia din acest an când am jucat la Wimbledon în fața publicului meu de acasă – asta a fost ceva ce nu am mai simțit până acum. Am urmărit creșterea Personalității sportive a anului și este o onoare să mă număr printre câștigătorii din trecut. Mă bucur și pentru tenisul britanic și că am reușit să obținem acest premiu... din nou.

A memorable year for Emma Raducanu

După finalizarea A-Levels în luna iunie, Răducanu a primit un wildcard în tabloul principal târziu, după ce și-a făcut debutul în WTA Tour la Wimbledon.

Pe măsură ce a mers înainte în runda a patra, înregistrând victorii impresionante în fața opoziției și, în acest proces, a devenit cea mai tânără britanică care a ajuns în optimile de la Wimbledon în era Open.

A fost cu adevărat incredibil să realizeze această performanță, deoarece cursa ei de vis s-a încheiat când a fost obligată să se retragă din meciul din turul a patra cu dificultăți de respirație.

În luna septembrie, ea a creat multe recorduri înregistrând victoria ei la titlul US Open cu o victorie cu 6-4 6-3 în fața rivalei ei Leylah Fernandez. În acest proces, ea a devenit prima femeie care a câștigat US Open fără să piardă niciun set.

Acum își va finaliza antrenamentul sub îndrumarea unui nou antrenor, Torben Beltz, pentru viitoarele meciuri de la Australian Open care sunt așteptate să aibă loc luni, 17 ianuarie.

Accesați acest spațiu pentru cele mai recente știri!