Real Madrid a ieșit învingător cu 3-2 după o luptă strânsă cu Barcelona pentru a ajunge în finala Supercupei Spaniei.

Am simțit că roțile timpului au fost întoarse înapoi aseară. După plecarea lui Cristiano Ronaldo și Lionel Messi, momeala lui El-Classo s-a amortizat puțin. Această semifinală nu a fost deloc plictisitoare.

A fost plin de fotbal de atac și care curge liber. Real Madrid a fost favoritul mulțimii la egalitate. Deși Barcelona nu avea de gând să renunțe atât de ușor și a prelungit jocul până la prelungiri.

Cu toate acestea, atacul lui Real Madrid s-a dovedit a fi copleșitor pentru cataloani.

Benzema a condus la Madrid într-un thriller de 5 goluri

Meciul a început într-o notă înflăcărată, ambele echipe căutau să atace. Barcelona era mai promițătoare pe minge, dar Madrid arăta foarte periculos pe contraatac.

Vinicius Jr a fost principala amenințare de atac pentru Real Madrid pe flancul stâng. El a fost cel care a deschis scorul pentru Real Madrid la o pasă frumos plasată de nimeni altul decât salvatorul lui Karim Benzema.

După golul lui Madrid, Barcelona părea tulburată. Le-a fost greu să-și creeze șanse directe. Cu toate acestea, după câteva încercări cu capul lui Luke De Jong, Madridul a greșit în cele din urmă să-i acorde lui De Jong golul egalizării.

A fost Eder Militao, cu o îndepărtare slabă, care l-a deviat pe De Jong în plasa Real Madrid. Ousmane Dembele a condus atacul pentru Barcelona în repriza secundă, iar cataloanii păreau echipa mai bună.

Cu toate acestea, Madrid a lovit din nou cu Karim Benzema care a introdus mingea în corner după o salvare bună a lui Ter Stegen. A fost Vinicius a cărui lovitură i-a căzut lui Benzema. Benzema a lovit deja stâlpul o dată și nu avea să rateze din nou.

Parcă s-a terminat pentru Barcelona, ​​dar Ansu Fati a intrat ca super-sub și a egalat pentru Barcelona în minutul 83. Chiar și în prelungiri, Dembele a scos o salvare grozavă de la Courtois pentru a menține egalitatea.

Cu toate acestea, Valverde a continuat să marcheze câștigătoarea pentru Madrid în minutul 98. Dacă te uiți la gol, au fost 5 madrileni în careul lui Barca și a fost un gol destul de dezamăgitor să primești.

Barcelona a pierdut acum 5 Clasico la rând

La sfârșitul zilei, a fost o altă înfrângere pentru oamenii lui Xavi. Acum au pierdut 5 Classico la rând și presiunea crește asupra antrenorului spaniol. Au fost câteva decizii surpriză cu includerea lui Ferran Torres și De Jong la mijlocul terenului.

Barcelona trece printr-o perioadă dificilă, iar accidentările au fost o povară mare pentru club. Noaptea trecută a fost bună pentru a-i vedea pe Fati și Pedri revenind la club.

Acum, că visul lor de la Supercupă s-a încheiat, Barcelona se va concentra pe Europa League și pe asigurarea unui loc de top 4 în La Liga. Va dura mult timp pentru a reconstrui moștenirea clubului, dar va trebui să continue să facă pași mici în direcția corectă.